Technika zgrzewania oporowego na potrzeby przemysłu
Zgrzewanie oporowe jest wykorzystywane do różnych celów, w tym do produkcji, konserwacji i naprawy szerokiej gamy urządzeń. Używane prawidłowo, trzpienie do zgrzewania oporowego są bezpieczne i skuteczne.
Zgrzewanie oporowe jest również znane jako zgrzewanie punktowe lub zgrzewanie punktowe oporowe. Wykorzystuje on ciepło prądu elektrycznego do stopienia dwóch kawałków metalu razem. Trzpienie do zgrzewania oporowego są wykonane z różnych materiałów, w zależności od rodzaju pracy, do której będą używane. Mogą być wykonane ze stali węglowej, stali nierdzewnej, miedzi lub aluminium.
Najczęściej stosowanym materiałem do zgrzewania oporowego jest stal węglowa, ponieważ oferuje ona rozsądne połączenie wytrzymałości i elastyczności za rozsądną cenę. Trzpienie wykonane ze stali nierdzewnej są dostępne, ale są droższe niż ich odpowiedniki ze stali węglowej.
Aluminiowe trzpienie są dostępne do specjalnych zastosowań, gdzie waga jest problemem. Podobnie jak trzpienie zgrzewcze oporowego ze stali nierdzewnej, aluminiowe trzpienie zgrzewania oporowego mogą być droższe niż trzpienie ze stali węglowej. Miedziane trzpienie są używane w niektórych zastosowaniach, gdzie podczas procesu zgrzewania oporowego muszą być zachowane odpowiednie parametry.
Elektrody grzybkowe w zgrzewaniu oporowym
Elektrody grzybkowe w zgrzewaniu oporowym są używane do wykonywania zgrzewów punktowych lub zgrzewów szwowych pomiędzy sąsiadującymi częściami. Proces ten jest podobny do zgrzewania punktowego i zgrzewania szwów, z tą różnicą, że elektrody pozostają w kontakcie z materiałami podczas całego cyklu zgrzewania.
Ich kształt charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną, niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną.
Stosuje się je we wszystkich rodzajach procesów zgrzewania oporowego.
Główną funkcją elektrody grzybkowej jest zapewnienie odpowiedniego styku na zgrzewanej powierzchni, odpowiednio dopasowanego do łączonych elementów.
Zastosowania tych elektrod obejmują prace naprawcze i konserwacyjne, produkcję rur o dużych średnicach, zbiorników ciśnieniowych i chemicznych oraz produkcję ciężkich płyt, arkuszy, długich produktów, szyn, belek, prętów, kanałów i kształtów konstrukcyjnych, które wymagają głębokiego wtopienia przy stosunkowo niskim dopływie ciepła.
Elektrody mogą być stosowane w zgrzewaniu oporowym do wypełniania tych mikropęknięć metalem, zapobiegając ponownemu rozpadowi metalu po ochłodzeniu. Dzięki temu uzyskuje się materiał o doskonałych właściwościach wytrzymałościowych.
Elektrody do zgrzewania oporowego, zwanego również zgrzewaniem punktowym, są specjalnymi urządzeniami. Za ich pomocą można zgrzewać dwa płaskie i równoległe do siebie arkusze metalu. Technika ta jest stosowana w przemyśle samochodowym i innych miejscach, gdzie wymagana jest produkcja dużych konstrukcji samonośnych opartych o elementy blaszane tłoczone lub prasowane.