Karmienie zwierząt hodowlanych wysłodkami buraczanymi

Hodowla zwierząt to odpowiedzialne zadanie, w którym to zadbać trzeba o naprawdę wiele rzeczy. Poza miejscem, gdzie mogą żyć, równie istotne i wcale nie bez znaczenia jest żywienie zwierząt. Należy podejść do tej kwestii z wiedzą i kierować się wyborem pod względem oczekiwań konkretnych zwierząt. Odpowiednią paszą okazać się mogą wysłodki buraczane suche, które sprawdzają się w żywieniu zwierząt takich jak owce, trzoda chlewna, konie i bydło.

Odpowiednie cukry

Wysłodki buraczane suche są produktem powstającym podczas produkcji cukru spożywczego. Ujmując najprościej, są to rozdrobnione bulwy buraków, z których wylugowany został cukier. Zalicza się je do pasz treściwych i stanowią one cenny materiał paszowy.

Wysłodki buraczane bogate są w węglowodany takie jak polisacharydy – między innymi celuloza, ligniny, pektydy. Dzięki ich zawartości ten rodzaj paszy chroni zwierzęta przed wystąpieniem kwasicy żwacza. Poza nimi w wysłodkach znaleźć można wapń – podawanie wysłodki pozwala na uniknięcie niedoboru tego pierwiastka – oraz potas.

Jako pasza o dużej smakowitości wysłodki buraczane są chętnie spożywane przez zwierzęta. Stanowią dla nich dobre źródło energii, jednak pamiętać należy o odpowiednim skarmieniu, by dostarczyć wszystkich składników odżywczych.

Podawanie zwierzętom

Aby przyswojenie składników z paszy było najbardziej optymalne, potrzebne jest prawidłowe skarmienie. Jak powinno wyglądać ono, kiedy podawane są wysłodki buraczane suche? Zależne jest to od zwierząt, które mają być nimi skarmiane.

Krowy

Wysłodki są cennym źródłem energii dla krów mlecznych, krów zasuszonych i opasów. Z podawania ich należy zrezygnować w przypadku krów zasuszonych lub też podawać mniejszą dawkę, by nie doprowadzić do nadmiernego odtłuszczenia. Uważać należy także w przypadku krów w okresie okołoporodowym – potas zawarty w wysłodkach może powodować nadmiernie zwapnienie. Ilość wysłodek buraczanych suchych powinna stanowić 10-20% suchej masy pasz objętościowej lub 10-50% masy mieszanki paszy treściwej uzupełniającej.

Lochy prośne i konie

Młode loszki prośne mogą spożywać te wysłodki bez ścisłych ograniczeń. Podawanie tej paszy wpływa na potencjał energetyczny, a co za tym idzie – na większa wydajność hodowli.

Przechowywanie i magazynowanie

W przeciwieństwie do wysłodek mokrych, które najlepiej jest skisić do szybkiego skarmienia zwierząt, wysłodki w wersji suchej są łatwe do przechowywania i magazynowania. Ich dostępność trwa przez cały rok, nie ma więc konieczności skupowania większej ilości „na zapas”. Należy umieścić je w odpowiedni sposób, który nie doprowadzi do pleśni ani zwilgotnienia.

Dostępność

Zakupić tego rodzaju wysłodki można przez cały rok. Producenci proponują klientom wysłodki w różnej gramaturze – spotkać można się z ofertami od 50 do 500 kilogramów, niektórzy dostawcy prezentują także inne. Ceny wysłodek są przystępne, bardzo często producenci oferują klientom możliwość rozłożenia płatności na raty lub też negocjacji ceny zamówienia.